Kaip stiprinti imunitetą pavasarį?

Imunitetas yra mūsų kūno gebėjimas apsisaugoti nuo neinfekcinių ir infekcinių išorės veiksnių bei gebėjimas juos neutralizuoti. Netinkama mityba, miego trūkumas, mažas fizinis aktyvumas ir kitos priežastys lemia organizmo atsparumo išorės veiksniams silpnėjimą.

Silpnėjantis imunitetas pavasarį gali lemti nuolatines slogas, kosulį ir kitas ligas. 

Pateikiame patarimai, kaip tikslinga stiprinti imunitetą pavasarį, kad taptumėte atsparesni ligoms:

Puoselėkite fizinį aktyvumą

Pavasarį norime gerai jaustis ir gerai atrodyti, taigi reguliarus fizinis aktyvumas padės pagerinti kraujotaką, reguliuoti svorį ir pagerinti imuninės sistemos veikimą. Žinoma, dauguma išgirdę šį patarimą pradės dejuoti, jog neturi laiko, nepatinka sportas…

Patariame rinktis aktyvumą, kuris jums patinka, tokį kaip, pavyzdžiui, vaikščiojimas, bėgimas, plaukimas ar jogos pratimai. Kiekvieną dieną skirkite bent keletą minučių sportui, pavyzdžiui, pasivaikščiojimui vakare. Itin svarbu nepersitempti ir nepervargti per pirmus „pabandymus“ puoselėti fizinį aktyvumą. Sekančią dieną šiek tiek prailginkite savo fizinį aktyvumą. Ir taip kiekvieną dieną pailginkite savo fizinio aktyvumo laiką. Laiką ilginkite tik tiek, kad gerai jaustumėtės, t. y. neišeitumėte iš komforto zonos. Jeigu pirmą „nusiteikimo“ dieną nueisite 5 km ir po to skaudės sąnarius – ilgą laiką vengsite šio užsiėmimo. 

Labai svarbu pasirinkti tokią fizinę veiklą, kuri jums tiks ir teiks malonumo.

lifestyle change, banana, diet-1430599.jpg

Kokybiškai išsimiegokite

Ko gero pastebėjote, kad dėl miego trūkumo galite suirzti dėl kiekvienos smulkmenos, išeiti ir pusiausvyros, prikalbėti tokių žodžių, dėl kurių kartais tenka raudonuoti?

Miego kokybė yra svarbi sveikatai ir imunitetui. Stenkitės miegoti mažiausiai 7-8 valandas per naktį. Susiplanuokite savo veiklas taip, kad nueitumėte miegoti iki 24 valandos. Jeigu matote, jog nespėjote per dieną padaryti visko, ką planavote – atsikelkite anksčiau ir padarykite tai iš ryto – šviesia galva. Prisiminkite lietuvių liaudies patarlę, jog „darbas ne vilkas, į mišką nepabėgs“, o nuovargis gali susiploninti ne tik imunitetą, bet daryti poveikį taip pat jūsų emociniam pasauliui ir emocijų priėmimui.

Plaukite rankas

Prevencija nuo koronaviruso COVID-19 priminė mums vieną iš itin svarbių reikalavimų – plauti rankas. 

Mūsų asmeninė higieną turi tapti mūsų kasdienio gyvenimo dalimi, nors koronavirusas ir atsitraukė. Būtina tinkamai plauti rankas prieš valgant arba po apsilankymo viešosiose vietose. Tai svarbus mūsų kasdienės rutinos veiksmas, kuris gali apsaugoti mus infekcijų.

Venkite streso

Stresas gali paveikti imuninę sistemą ir padidinti infekcijų riziką. Stenkitės išvengti streso arba rasti būdų, kaip jį valdyti: mokykitės atsipalaiduoti, medituokite ar kvėpuokite.

Jeigu atsidūrėte stresinėje situacijoje – pradėkite giliai kvėpuoti. Tai padės jūsų kūnui ir mintims nurimti.

Jeigu dėl darbo krūvio kyla stresas – atsitraukite bent trumpam nuo darbų, išeikite pasivaikščioti bent 10 minučių, giliai kvėpuokite, negalvokite bent tam tikrą laiką apie problemą. Grįžus į kabinetą galimai problema atrodys daug paprasčiau ir nekels tiek daug streso. Galbūt atsitraukimas ir išėjimas iš stresinės situacijos padės jums pažvelgti į problemą kitu aspektu ir greičiau rasite sprendimą.

Kokybiškai maitinkitės

Subalansuota mityba yra svarbi gerai savijautai ir imunitetui palaikyti. Rinkitės vaisius, daržoves, grūdus ir baltymų šaltinius, tokius kaip mėsa, žuvis, kiaušiniai ir pupelės. Venkite perdirbtų, riebių ar saldžių maisto produktų, kurių vartojimas gali paveikti jūsų imunitetą. Rečiau užsukite į greito maisto restoranus. Žinoma, dauguma tėvelių, auginančių vaikus, paprieštaraus, kad tai labai sudėtinga pasiekti. Palaipsniui ugdykite valgymo kultūra namuose, vartodami visavertį maistą. Tuomet pamatysite, kad jūsų vaikai, taip pat perima maisto vartojimo kultūrą iš jūsų.

Valgykite daugiau vitaminų ir mineralų turinčio maisto: vitaminai ir mineralai, tokie kaip C, D, E, cinkas ir geležis, yra svarbūs imuninei sistemai. Įtraukite į savo mitybą maisto produktus, kuriuose yra daug šių vitaminų ir mineralų, arba papildykite savo mitybą maisto papildais.